Nie je to tak dávno, čo som na jednom US serveri objavil článok o 8-mych veľmi zaujímavých web stránkach. Pre mňa je vesmír niečo úžasne, niečo čo mi dáva silu snívať a silu žiť. Veď predsa nie nadarmo sa hovorí, že všetko je len Matrix ak je človeku ťažko. 🙂 Ja viem, toto sa začalo používať po jednom nemenovanom kino hite Matrix. Krásny to film.

No k veci. Koľkí z Vás ste sa niekedy prichytili ako snívate a ako Vám myšlienky blúdia niekde vo hviezdach. Alebo inak, koľkí z nás keď sme boli deti, sme sa chceli stať astronautmi, letieť do kozmu, spoznávať to tajuplné. Bolo dostupných pár kníh, bohužiaľ dosť veľa z nich obsahovalo väčšinu textu a málo obrázkov. No vesmír je „hlavne“ o fotkách, rôznych záberov z družíc, teleskopov, vesmírnych ďalekohľadov. Nuž týchto 6 stránok nám ponúka krásny pohľad do tajomného ale o to krajšieho sveta resp. vesmíru. 🙂 A nebude chýbať ani množstvo zaujímavých príspevkov a informácií. Bohužiaľ, sú určené hlavne pre anglicky hovoriacich.

Prvá stránka je SKY-Map. Je to nádherne spracovaný web vo vysokom rozlíšení, ktorý vás prevedie hviezdnou oblohou. Stránka je určená tak pre amatérov ako aj pokročilejších amatérov hvezdárov. Druhým webom je Gigagalaxy Zoom. Web vám priblíži resp. ukáže oblohu tak ako vyzerá voľným okom už v základnom zobrazení, kde si môžete pekne kliknúť na tú časť oblohy čo vás zaujala. Následne na to sa Vám zobrazí množstvo informácií o napr. danej planéte . Môj prvý klik Jupiter.:) Stránka ponúka aj prizoomovaný pohľad (napodobenie amatérskeho teleskopu) a následne na to, si môžete zvoliť final zoom ktorý vám poodhalí detaily. Tretí z webov má veľmi pekný názov Galaxy Zoo. Stránka je zameraná na pomoc astronómom, ako hovorí už úvodná veta na webe. Máte aspoň základné znalosti a viete pomôcť ? Nech sa páči, pomôžte astronómom preskúmať vesmír. Sesterským projektom je stránka Moon Zoo. Moon Zoo Vás privíta veľkým pozvaním na detailné skúmanie mesiaca. Boli ste už niekedy v planetáriu? Ak je Vaša odpoveď áno už asi viete ako bude vyzerať nasledujúci web, ak však ste to šťastie nemali tak vás pozývam na krásnu návštevu virtuálneho planetária. Neave Planetarium, virtuálne planetárium, ktoré Vám umožni pozorovať hviezdy, súhvezdia a planéty podľa vášho konkrétneho výberu miesta na mape. Minulý rok bolo 40 výročie veľkého – malého krôčiku pre ľudstvo. Pristátie na mesiaci. We Choose the Moon je stránka ktorá bola vytvorená práve na oslavu tejto skutočnosti. Oslavu a hlavne na pamiatku, aby sa nikdy nezabudlo na začiatok novej éry ľudstva. Stránka je plná pekných animácií, ktoré sú doplnené o autentický zvukový doprovod z danej doby. Veľmi pekným a pútavým projektom je aj podstránka NASA- 50th anniversary of NASA. Vašim sprievodcom históriou bude Automa. Sympatický robot, ktorý mi tak kúsok pripomína Futuramu.

Čo takto sa pozrieť ďalej? Explore Mars Now je web venovaný nášmu červenému susedovi. Explore Mars Now je prepracovaným sprievodcom ktorý simuluje prehliadku marťanskej krajiny. Na stránke nájdete pekne usporiadané informácie o planéte. Posledným príspevkom ktorý by som chcel spomenúť, je veľmi pekný projekt CELESTIA. Je síce potrebný download ale to môže návštevníkom poskytnúť viac informácií. Celestia je open source vesmírny simulátor. Celestia obsahuje niekoľko veľmi zaujímavých prvkov ako napr. Eclipse finder (vyhľadávač zatmení). Môžete si tak napr. pozrieť trojité zatmenie na planéte Jupiter, ktoré zachytil Hubblov teleskop v roku 2004. Celestia Vás určite poteší a zaujme obsiahlymi informáciami, veľkým katalógom hviezd, galaxií, planét, mesiacov, a asteroidov. Určite stojí za vyskúšanie.

Sky-Map
http://www.sky-map.org/

Gigagalaxy Zoom
http://www.gigagalaxyzoom.org/

Galaxy Zoo
http://www.galaxyzoo.org/

Moon Zoo
http://www.moonzoo.org/

Neave Planetarium
http://www.neave.com/planetarium/

We Choose the Moon
http://www.wechoosethemoon.org/

50th Anniversary of NASA
http://www.nasa.gov/externalflash/50th/main.html

Explore the Mars
http://www.exploremarsnow.org/

Celestia
http://www.shatters.net/celestia/index.html

explore mars.jpg (71 KB)

galaxy zoom.jpg (37 KB)

galaxy zoo.jpg (40 KB)

neave planetarium.jpg (26 KB)

we choose the moon.jpg (38 KB)